Na kojoj se ruci nosi burma, a na kojoj verenički prsten?
Podeli
Verenički prsten i burma su dva simbola ljubavi, posvećenosti i predanosti koji kroz istoriju, različite kulture i običaje nose posebnu težinu.
Dilema na kojoj ruci bi trebalo da se nosi verenički prsten ili burma je često prisutna (pogotovo u momentima uzbuđenja kada se sam čin veridbe odvija!).
U zavisnosti od tradicije, vere, kao i ličnog stila, ljudi širom sveta prilagođavaju nošenje ovog prstenja na način koji im najviše odgovara.
Danas smo za vas pripremili kratak vodič kroz značenje, istoriju i običaje vezane za nošenje vereničkog prstena i burme.
Koja je simbolika vereničkog prstena?
Verenički prsten nosi bogatu simboliku koja seže daleko u prošlost. Još od 19. veka, ovaj prsten predstavlja vernost i povezanost između partnera, a darivanje ovog prstena postalo je znak trajne ljubavi. Naravno, tradicija darivanja prstena pre venčanja nije nešto što je skoro nastalo.
Da se prisetimo početka: prvi zabeležen verenički prsten dao je Maksimilijan Austrijski svojoj izabranici Mariji od Burgundije 1477. godine.
Prsten je imao dijamant kao simbol večne ljubavi. Ova tradicija, koja uključuje dijamante, popularna je i danas u mnogim zemljama, naročito u Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi.
Zanimljivo je pomenuti i puritance, protestantsku grupu iz 16. veka, koja je smatrala verenički prsten nepotrebnim. Umesto prstena, žena bi dobijala naprstak za šivenje, simbolizujući posvećenost kućnim obavezama i domaćinstvu. Na dan venčanja, vrh naprstka bi se odsekao i on bi postajao burma. Niste to očekivali, zar ne? |
Na kojoj ruci se nosi u Srbiji?
U Srbiji je običaj da se verenički prsten nosi na desnoj ruci, tačnije na domalom prstu. Ovaj prsten tokom veridbe simbolizuje pripadnost partneru, a često se prilikom venčanja prebacuje na levu ruku, dok na njegovo mesto na desnoj ruci dolazi burma.
Nošenje prstena na desnoj ruci može imati veze sa pravoslavnom verom. Veruje se da desna strana tela predstavlja pozitivnu energiju i čistotu, a postoji i uverenje da se sa desne strane nalazi "anđeo čuvar." Leva strana, pak, u nekim pravoslavnim verovanjima simbolizuje negativnost pa je verenički prsten na desnoj ruci način da se oda počast pozitivnim vrednostima. |
Šta se dešava nakon venčanja?
Nema univerzalnog pravila – mnoge mlade jednostavno odlučuju šta im najviše odgovara.
Neke nastavljaju da nose oba prstena zajedno na istoj ruci, dok neke biraju da verenički prsten nose samo povremeno ili ga premeštaju na levu ruku.
Kakvi su običaji u svetu?
U zavisnosti od kulture i religije, običaji vezani za nošenje vereničkog prstena su vrlo različiti. Evo nekoliko zanimljivih primera iz drugih zemalja:
Zapadna Evropa
Mnoge zapadnoevropske zemlje, naročito one sa katoličkom tradicijom, nose verenički prsten na domalom prstu leve ruke.
Ovo potiče od starog rimskog verovanja u "venu ljubavi" ili vena amoris, za koju se mislilo da direktno povezuje taj prst sa srcem.
Indija
U Indiji se verenički prsten obično nosi na desnoj ruci jer se leva ruka smatra nečistom. Ovo je zanimljivo jer pokazuje koliko simbolika prstena može varirati u zavisnosti od kulturnih i religijskih normi.
Evropa i različite kulture
U pojedinim evropskim zemljama, burma i verenički prsten su zapravo jedan te isti prsten.
Nakon venčanja, na prsten se često gravira datum venčanja, i on se prebacuje na drugu ruku, preuzimajući ulogu burme.
Po čemu se razlikuju burma i verenički prsten?
Iako oba prstena simbolizuju ljubav, postoji nekoliko razlika:
- Verenički prsten: Obično se daje tokom veridbe i nosi posebnu simboliku predanosti i pripadnosti. Često je ukrašen dragim kamenjem, kao što su dijamanti.
- Burma: Ovaj prsten stavlja se tokom venčanja i postaje primarni simbol braka. Za razliku od vereničkog prstena, burma je uglavnom jednostavnija i diskretnija.
Da li ih nositi zajedno?
Ne postoji univerzalno pravilo koje diktira da li treba da nosite i burmu i verenički prsten zajedno. Sve zavisi od ličnog stila, praktičnosti i udobnosti.
Pored praktičnosti, estetski izbor igra veliku ulogu. Ukoliko vam je važno kako se prstenje uklapa sa drugim srebrnim ili zlatnim nakitom ili svakodnevnim stilom, slobodno eksperimentišite i pronađite kombinaciju koja vamnajviše odgovara.
Jedino važno? Ljubav!
Na kraju, bez obzira na to na kojoj ruci nosite burmu ili verenički prsten, važna je simbolika ljubavi i predanosti koju oni nose. Ljubav se izražava kroz gestove, dela i poštovanje koje partneri pružaju jedno drugom.
Prstenje je tu samo da podseti na sve ono što ljubav znači – vernost, podršku, i zajedništvo.
Miloš Petrović
Miloš Petrović je mladi i perspektivni zlatar, poznat po svojoj stručnosti i predanosti poslu. Izuzetno ljubazan i pristupačan, Miloš se ističe u svom radu zahvaljujući dubokom poznavanju zlatarskog zanata i pažnji prema detaljima. Njegova strast prema izradi i dizajniranju nakita ogleda se u svakom komadu koji kreira, čime zadobija poverenje i zadovoljstvo svojih klijenata. Kao inovativan i ambiciozan profesionalac, Miloš konstantno teži usavršavanju svojih veština i uvođenju novih ideja u svoju delatnost, što ga čini jednim od najperspektivnijih mladih zlatara u svojoj zajednici.